Misie 2016

Lidové misie v Pasohlávkách, Brodě n. Dyjí a Dolních Dunajovicích

            Ve farnostech Pasohlávky, Brod n. Dyjí a Dolní Dunajovice proběhnou od 6. 11. 2016 Lidové misie. Jedná se o akci poměrně významnou, a proto je dobře jí věnovat už nyní pozornost a řádnou přípravu. S misijním týmem FATYM Vranov nad Dyjí se Lidovým misiím věnujeme už od roku 1997 a postupně jsme navštívili více než 60 farností… Misie se mají stát povzbuzením úplně pro všechny, kteří zde žijí. V první řadě jsou samozřejmě zaměřeny na lidi, kteří jsou věřící. U nich mají znovu přispět k prohloubení víry a radosti z toho, že mohou patřit mezi křesťany. Misie však přinášejí pozvání i pro všechny ostatní, kteří třeba sami sebe označují za nevěřící. I oni se mají v misijních dnech víc rozhodnout pro život podle svého svědomí a jednoznačně se přihlásit k dobru. S dětmi zpíváme při misiích písničku „K misiím se připojím, dobro v sobě probudím.“ A o to vlastně při misiích jde – probudit v sobě to nejlepší a už to nenechat usnout.

            V jistém smyslu je možné přirovnat misie ke generálnímu úklidu, který známe třeba i z našich domácností. Jednou za čas je dobré pohnout úplně se vším – znovu všechno srovnat a dát na své místo. Podobně je tomu i při misiích. Každý je zván, aby pohlédl na svůj život trojím pohledem. Ten první se týká minulosti: Mám vše v pořádku? Udělal jsem, co jsem udělat měl? Vrátil jsem všechno, co jsem měl vypůjčené? Nedlužím někomu něco, např. lásku? Nenechávám ve svém životě nějaký hřích, za který jsem už dávno měl dělat pokání?... Další pohled nás vede k přítomnosti. Je totiž třeba znovu si srovnat priority a ujasnit si svoje stavovské povinnosti, které za mě nemůže udělat nikdo jiný. A třetí pohled se týká budoucnosti: Zbývá mi už jen zbytek života, i když může být poměrně velký. Čemu věnuji svůj čas, své síly, své prostředky? Jak využít to vše, abych se přiblížil k pravému cíli?

            Jak už bylo zmíněno – misie jsou jedním velkým pozváním úplně pro všechny – po misiích to nikdy není stejné jako předtím. Mnozí budou naplněni radostí a vděčností, že se podařilo to, co už dlouho očekávali a potřebovali. Nebo to ale i pro někoho, může být promarněná šance, která se už nemusí opakovat. A právě proto, aby to byla šance využitá, už nyní jménem nás misionářů prosím: připravte sebe i lidi ve svém okolí na to, aby tento čas milosti nepromeškali. Zakončím slovy, kterými zhruba před 150-ti lety končívali kázání někteří misionáři při Lidových misiích, když nechtěli strašit, ale připomenout důležitou realitu, na kterou někteří pozapomínají: „Mysli si, co chceš, dělej, co chceš, ale pamatuj, že jednou zemřeš a souzen budeš.

 

                                    P. Marek Dunda, koordinátor Lidových misií, FATYM Vranov nad Dyjí